Direktor Kantonalne uprave civilne zaštite i njegov pomoćnik za mjere zaštite i spašavanje prisustvovali treningu/workshopu pod nazivom:“Podizanje svijesti o prirodnim katastrofama“

U okviru Erasmus+ projekta izgradnje kapaciteta u visokom obrazovanju „Razvoj master kurikuluma za upravljanje rizicima od prirodnih katastrofa u zemljama Zapadnog Balkana (NatRisk)” na Građevinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu je 14. novembra 2018. godine održan trening pod nazivom “Podizanje svijesti o prirodnim katastrofama”, na kojem su prisustvovali direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo Samir Džihić i njegov pomoćnik za mjere zaštite i spašavanje Mirsad Medić.

Riječi dobrodošlice prisutnima uputili su prof. dr. Aleksandra Nikolić, prorektorica za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu i doc. dr. Mirza Pozder, prodekan za nastavno-naučni rad Građevinskog fakulteta, a prof. dr. Emina Hadžić je predstavila projekat NatRisk i ostvarene rezultate.

Prema programu treninga održane su prezentacije:
1. Samir Džihić, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo
2. Almir Bijedić, direktor Federalnog hidrometeorološkog zavoda
3. Naida Ademović - Prirodne katastrofe u Bosni i Hercegovini
4. Nedžad Korajlić - Upravljanje prirodnim katastrofama
5. Dženana Bijedić - Prostorno planiranje i prirodne katastrofe
6. Ivan Brlek - Zemljotresi
7. Adis Skejić - Klizišta
8. Sabrija Čadro - Suše
9. Nusret Drešković -GIS
10. Sabina Hodžić - Klimatske promjene
11. Emina Hadžić - Zaštita od poplava u urbanim sredinama
12. Aida Hadžić-Hurem - UNDP, DRAS platforma
13. Raduška Cupać i Goran Bosankić - UNDP, zaštita od poplava na rijeci Vrbas
14. Alma Bibović - Zaštita od poplava na rijeci Uni
15. Hata Milišić - Hidrodinamički model rijeke Neretve
16. Ammar Šarić – Uticaj klimatskih promjena na cestovnu infrastrukturu.

Opšti cilj projekta NatRisk je obrazovanje eksperata za prevenciju i upravljanje prirodnim katastrofama u regionu Zapadnog Balkana na osnovu nacionalnih i politika Evropske Unije.

Posebni ciljevi projekta su:
1. Identifikacija prirodnih katastrofa kojima treba upravljati u regionu Zapadnog Balkana i svih aspekata prevencije i posljedica kako bi se definirale konkretne kompetencije budućih stručnjaka;
2. Razvoj i implementacija novih naprednih master kurikuluma u oblasti upravljanja rizicima od prirodnih katastrofa u skladu sa bolonjskim zahtjevima i nacionalnim standardima za akreditaciju;
3. Razvoj treninga za javni sektor i građanstvo za reagovanje u slučaju različitih prirodnih katastrofa.